Herny v Teplicích: v čem je problém

V Teplicích je 128 heren (se zhruba tisícovkou automatů). Na jednu hernu připadá 308 obyvatel obce a na jednom kilometru čtverečním byste mohli nalézt 5,26 herny. Proč je to špatně?

Obecně vzato jsou herny zdrojem mnoha společensky patologických jevů, jejich provoz je spojen s řadou negativních dopadů na okolí, na které doplácí celá společnost. Tyto nepříznivé vlivy přebujelého hazardního průmyslu lze rozdělit do dvou kategorií.

První velkou skupinou problémů jsou přímé dopady na životy jednotlivých lidí. Ať už samotných gamblerů, nebo jejich rodin, přátel, sousedů atd. Závislost na hraní je regulérní chorobou, která prostřednictvím svých obětí rozkládá rodiny a mezilidské vztahy vůbec. Uvádí se, že počet chorobně závislých hráčů činí v české populaci zhruba 1%, ovšem počet těch, kteří jsou zasažení sekundárně (rodina, sousedé, věřitelé) je až 15% (1,5 milionu lidí). Podle některých zahraničních studií souvisí téměř polovina majetkové trestné činnosti s hazardem.V České republice trpí hráčskou závislostí na celkový počet obyvatel nejvíce lidí na světě. Gambler motivovaný nepřekonatelnou touhou znovu zkusit své štěstí, věřící že tentokrát to vyjde, je ochoten si opatřit peníze všemi možnými způsoby.

Druhá kategorie negativních externalit je obecnější a má plošný dopad na kvalitu života v obci. Nelze sice paušalizovat, nicméně mnohé herny jsou centrem nejrůznějších dalších činností na hraní a často i za hranou legálnosti. Společně s kriminalitou gamblerů tvoří například prodej drog nebo prostituce celý balíček činností, které z centra města vytlačují běžné podniky. To ve výsledku vede k celkovému snížení pocitu bezpečí dokonce i ve středu města. O sídlištích, která jsou obecně k rozvoji těchto jevů náchylnější, netřeba mluvit. Pokud ten pocit neznáte, udělejte si procházku po nočních Trnovanech.

(Z strany majitelů heren a Unie herního průmyslu ČR je kriminalita v hernách zpochybňována; vybíráme proto tři články v médiích za poslední dva měsíce: Trojčlenný gang prodával drogy i v teplickém second handu (a v herně), Lupič přepadl hernu v Teplicích, při útěku vystřelil na obsluhu, Vražda v Teplicích! (v herně))

Samostatně pak stojí ekonomické dopady velká koncentrace heren v jedné obci. Gambleři v určité fázi rozvoje své závislosti většinou ztrácejí práci a přestávají tak platit daně. Už zmíněná horší bezpečnost v ulicích si naopak vyžaduje zvyšování nákladů na zajištění klidu a pořádku. V případě lázeňského města navíc působí centrum plné heren odpuzujícím dojmem a rozhodně v očích turistů a lázeňských hostů snižuje atraktivitu města. Celá situace společně s dalšími faktory přispívá k celkovému zhoršení kvality života, odchází část mladé perspektivní generace a místo ní přicházejí za levným bydlením sociálně slabší obyvatelé, další potenciální oběti hazardního průmyslu. Herny navíc často slouží k praní špinavých peněz, čemuž nemůže zabránit ani napojení hracích terminálů na internetové centrály. Podle policejních odhadů může až polovina prosázených peněz pocházet z trestné činnosti.

Hazard je proto téměř všude na světě vnímán jako závažný problém a podléhá proto přísné regulaci. V Česku si hazardní lobby již na počátku 90. let prosadila mimořádně výhodné podmínky. To je důvod, proč je v České republice zdaleka nejvyšší poměr automatů na obyvatele.

Pro srovnání ve Francii připadá 18 000 obyvatel na jeden výherní automat, zatímco v ČR je to zhruba stokrát méně. V Belgii zákon připouští jen devět kasin na celém území státu, v ČR je jich 150. Irsko provozování hracích automatů na svém území nepřipouští vůbec, ostatní formy hazardu podléhají velmi přísným pravidlům. V Norsku má monopol na provozování automatů stát.
Hazard je samozřejmě možné regulovat i s českými zákony. Důkazem, že to jde, je již více než 250 obcí, kde k omezení heren přikročili. Možnostem řešení se věnujeme dále.

16 komentářů u “Herny v Teplicích: v čem je problém

 1. Dobrý den, nejsem podporovatelem heren.
  Ale pokud se podívám na vaše argumenty a návrhy, musím k tomu něco podotknout.
  Bylo by od vás fér, aby jste občanům také vyčíslili, kolik takový jeden automat přináší peněz do obecní kasičky a kolik provoz (jen to že stojí) přinese na poplatcích za známky pro automaty a pod. Těmto občanům určitě také můžete předpovědět, kde si stát tyto peníze vezme (daně, poplatky, sociální platby apod.) Je to jednoduchá ekonomika.
  Nemám přesné číslo, ale jsem si jist, že více lidí (feťáků) zemře na závislost na drogách než na závislost na automatech.

  • Dobrý den, Milane,
   na Vaši otázku odpovídáme na stránce Nejčastější otázky:
   Srovnejme tedy, jaké příjmy hazard pro městský rozpočet znamená. V roce 2011 se počítá s výnosem ve výši 16 milionů, rozpočet města je přitom 1 075 744 000. Z hazardu tedy jde “závratných” 1,49 %. To je v porovnání s náklady na externality, jako je zvýšená zločinnost, degradace cen nemovitostí v určitých čtvrtích apod., banální.
   Navíc, městský rozpočet může „chybějící“ zdroje kompentovat jinak, např. úsporou za zbytečné investice. Např. v ulici Školní se tento rok plánuje nepotřebné parkoviště (které navíc zlikviduje parčík), a to za 6 000 000 korun. Více o tom v mailu, který jsem posílal radnímu Bendovi: http://napistejim.cz/?message=2459

   • To nemluvě o tom,že těch poplatků do městské kasy stejně moc nejde….

   • Ty čísla nějak nesedí, pokud se nepletu, tak kolek na roční provoz stojí min 50tis a pokud uvádíte číslo 1000automatu tzn že minimální příjem je tedy 50mil kč.

    • Ve schváleném rozpočtu Teplic na rok 2012 je z příjem z hazardu 17 milionů.

   • Vy tady vědomě píšete nepravdy nebo neumíte počítat píšete že V TP je 1000 vhp za jeden se platí 55 korun za den to znamená cca.20 mil ,pak 20% s tržby s této částky patří 2/3 městu což podle odhadů vychází min na dalších 20 mil. To už téměř 4 % rozpočtu města. Dále ve vašem článku,v TP deníku píšete že se ze zloději dohodnout nedá narážite tím na deklaraci na které se provozovatelé dohodli z vedením města. Píšete že protože v deklaraci chybějí sankce nikdo jí nedodrží ale dnes už nepíšete že dohoda dodržena byla minulý týden proběhla po celem městě kontrola parametrů daných v deklaraci a bez problémů. Tak dnes např má policie možnost se do kterého koliv podniku podívat online nebo si vyžádat záznam a to vše bez vyhlášky např. V mostě je stejná vyhláška jako v TP.deklarace. V některých městech kde došlo k plošnému zákazu už vznikly černé herny město z nich nemá nic kriminalita neklesá.

    • Vážený pane Jurajdo,
     dovolte, abych reagoval postupně:

     • 1. 1. 2012 se změnil zákon. Podle nového určení odvodů z heren by podle propočtu Ministerstva financí ČR mělo do městské kasy jít až 61 milionů. Ano, to je skutečně dost. Pan primátor ale herny bránil i dávno před tímto zákonem, když to skutečně bylo asi 1 %.
     • Na naší reakci na deklaraci trváme. Mýlíte se ale v několika drobnostech: I) Titulek není o zlodějích, ale o zločincích. Konstatování, že herny jsou ve zvýšené míře místem zločinu, je poznatek policistů i odborných studií. Víme minimálně o třech hernách, kde se prodávají drogy.
     • V deklaraci skutečně chybějí sankce. Netvrdíme, že ji nikdo nedodrží. Mimochodem, 4 herny stále nesundaly „blikače“.
     • Možnost kontroly policie měla i před tím. Ptejme se tedy, jestli jí skutečně využívá. Pokud ano, nebylo by lepší, kdyby svou pracovní dobu z našich daní využívala na kontrolu jiných nebezpečných lokalit?
     • Mohl byste mě, prosím, odkázat na materiál, z kterého čerpáte informace o nezměněném trnedu kriminality v městech, kde již hazard regulovali? Děkuji.
     • Dobrý den informace čerpáms internetu jedním s takových měst je jesenik kde kriminalita neklesla navíc hledají peníze na dostavbu aqua centra protože počitali s penězmi z hazardu a o ně jak uvadějí někteří členové zastupitelstva neuváženým rozhodnutím přišli.Nevím o tom že by policie měla možnost kontrolovat online který koliv podnik do té doby než vznikla deklarace. To že se v těchto podnicích můžou vyskytovat i závadové osoby je celkem pravděpodobné ale ty se budou v TP vyskytovat ikdyž tu herny nebudou např. Trnovany už před revolucíbyli lokalitou kam večer nikdo moc rád nešel troufámsi říct že to bylo horší než dnes. A ještě k těm penězům určitě vnímá te zoufalé prosby sportovních svazů o peníze od obci z výnosu z hazardu protožezměnou zákona podle jejich odhadůpřšli o 2.2mld korun které příjdou obcím ta částka bude samozřejmě nižší ale pokud se herny zruší tak dětské oddíly peníze dostau jen těžko. Heren ubívá i bez zákazů je to celorepublikový trend právě kvůli novele zákona.Navíc nový loterijní zákon je vlastně hotov problém je jen v sídle firem pro internetové sázení to bude vyřešeno v řadu týdnů a pak počet automatů klesne ještě daleko víc protoženový zákon jasně určuje kde které zařízeníbýt muže a kde né, podle odhadůby počet automatů mohl klesnout i o více než50%.

  • Dobrý den,
   mám poznámku k poslední větě – to, že na závislost na automatech neumře tolik lidí jako na drogy neznamená, že v dopadech na okolní společnost není gamblerství srovnatelně škodlivé. Hráč se typicky zadluží, rozpadne se mu rodina, vyhodí ho z práce (a tak např. přestane platit daně). O těchhle dopadech se pak už moc nemluví, protože se to neobjeví jako přímá kolonka výdajů v rozpočtu…
   Za docela poučný považuji nedávno vysílaný dokument ČT: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1100627928-ta-nase-povaha-ceska/412235100011002-gambleri-nam-starnou/

 2. Vaší aktivitu podporuji, a je velice potřebná. Svůj podpis na podporu referenda určitě dám, a podpisovou listinu se pokusím někde umístit, kde bude, dám vám vědět.
  Regulovat hazard v Teplicích je fakt problém, nefunduje tu dobře samospráva, která bohužel nerespektuje zákon a to je opravdu smutné, no je to prostě v lidech.
  Držím palce !

 3. Nějak ve své argumentaci zapomínáte na zaměstnance těch podniků podle mých výpočtů jich je cca.400; většina z nich má minimální vzdělání,tak by mě zajímalo jakou perspektivu jim nabízíte vy. Navíc to že většinu automatů v TP provozují firmy z jiných měst není pravda zkuste si to obejít a zjistíte jak moc se mýlíte.

  • Vážený pane Jurajdo,
   nezapomínáme. Ta místa přeci nezůstanou prázdná: budou tam obchody, kavárny, pivnice… Tam všude se ti lidé mohou uplatnit.
   A co se týče těch provozovatelů: herny jsme obešli úplně všechny. 40 % provozovatelů jsou cizinci, další významná část nesídlí v Teplicích.

 4. Pokud jde o kavárny a pivnice je vidět že se pohybujete upně v jiných kruzích pivnice která bude mít 4 zaměstnance by musela dělat tržby min 500000 korun a to by ti zaměstnanci odcházeli s minimalni mzdou. Marže na pivu se pohybuje okolo 30% pro vaší informaci pokud bude vyžší můžete rovnou zavřít a kavárny to je uplně mimo realitu. V Teplicích je dnes nejvíc uchazečů na jedno pracovní místo s célé republiky a když se herny zavřou 90% zaměstnaců skončí na úřadu práce to je realita. Hazard tu je protože je po něm poptávka jsme prostě hravý národ když ho zákážeme nezmizí jen s toho nebudeme nic mít.

 5. Dobrý den,musím plně souhlasit a tím co tady psal pan Martin. Pracuji v herně má žena také,jen v jiné a že by tady místo herny mohla fungovat pivnice nebo kavárna je holý nesmysl. A vlastně kdyby se panu mráčkovy povedlo prosadit plošný zákaz tak jsme oba bez práce. Máme dospívající dceru která bude maturovat a ráda by pokračovala na vysoké škole,což je samozřejmě nereálné když nebudem mít práci. Tak mi nezbyde než své dceři říct já nemohl studovat protože moje rodiče nebyli loajální minulému režimu a ty nemůžeš studovat protože pan mráček nemá rád pana kuberu a nechce v v Teplicích herny a tak mi s maminkou nemáme práci. Ale pak bych vám ještě poradil na co se ještě zaměřit ve fitnesech se prý prodavají steroidy a to se nesmí a pak tu chodí plno velkejch plešatejch chlapů a jsou zlý další na řadě by měli být večerky tam se prý prodávají pašované cigarety a to taky není v pořádku. A tak pointa by byla taková že tu necháme jen super a hyper markety ty nám sice prodávají skažené jídlo a k zaměstnancům se nechávají zrovna hezky taky ty majitelé nebudou zrovna s Teplic ale to nevadí je to tam čistý a není žádná studie která by ukazovala na to že se tam pohybují kriminální živly. U všech podezření úmyslně píši PRÝ,jelikož se to říká ale důkazy nemám stejně jako vy tady píšte že víte o třech hernách kde se prodávají drogy tak asi taky nemáte důkazy protože jinak by jste přece musel konat svou občanskou povinnost.

 6. Dobrý den,já nevím jestli je potřeba herny zakázat,ale co vím tak jedno podpisové místo je v salesianském středisku na luně a když se tady tak krásně ohaníte morálkou tak se tam jděte někdy podívat,vedoucí tam s dětma vesele vykuřují ,,děti“obtěžují důchodce,členky tanečniho klubu který sídlí na stejné adresa vaše drůhá agentka na stejné adrese ,,kadeřnictví“na ně volá několikrát týdně policii. Já nevím kdo tuto organizaci financuje, ale jestli je to město tak herny zakažme a pro takové a jim podobné organizace peníze nebudou. S pozdravem Urban.

 7. Pane Josefe,
  Vámi předestřená perspektiva je sice smutná, ale prošel jste se někdy večer výše zmiňovanými Trnovany? Já ano – rodiče bydlí na Šanově2 a po určité hodině v TP MHD nejezdí. A troufnu si říci, že mezi těmi, které jsem zde potkávala a potkávám nebyl běžným (tj. studujícím, či pracujícím) občanem ani jeden. Před uzenářstvím či květinářstvím se kurvy a smažky neshlukují. A pro Vaši informaci – též patřím k těm,co denně za tmy nasedají do vlaku směr Praha a k večeru se vrací.

Komentáře nejsou povoleny.