Nejčastější otázky a odpovědi

 • Regulace hazardu by znamenala výpadek v příjmech městského rozpočtu.
  Srovnejme tedy, jaké příjmy hazard pro městský rozpočet znamená. V roce 2011 se počítá s výnosem ve výši 16 milionů, rozpočet města je přitom 1 075 744 000. Z hazardu tedy jde “závratných” 1,49 %. To je v porovnání s náklady na externality, jako je zvýšená zločinnost, degradace cen nemovitostí v určitých čtvrtích apod., banální.
 • Omezení hazardu by mělo stejný efekt jako prohibice v USA: problém by nezmizel, jen by se přesunul do šedé zóny a byl by mnohem nebezpečnější.
  O jaký hazard by v takovém případě šlo? O poker mezi partou přátel asi ano, rozhodně ne o automaty, které jsou relativně sofistikovaným přístrojem, který někdo vyrábí a prodává. Porovnáme-li seznam toho, co přináší hazard v současné podobě (spojení se zastavárnami, praní špinavých peněz, vizuální stránka, klesání cen nemovitostí v okolí) a rizika několika ilegálních bytů s ruskou ruletou a pokerem, vychází nám to první hůř.
 • Regulace heren je omezení svobody podnikání. Navíc to popudí podnikatele – liberální voliče.
  Hazard má prokazatelně negativní dopady na společnost. Pokud tedy máme zvážit svobodu vydělávat na hazardu a veřejný zájem, volíme to druhé. Nejde přitom jen o náš názor: Ústavní soud ČR v roce 2011 vydal dva nálezy, kterými umožňuje omezit herny ve jménu bezpečnosti na území obce.
  Podle našeho terénního průzkumu naprostou většinu heren nevlastní místní občané (nejčastěji občané Socialistické republiky Vietnam, dále z Karlových Varů, Litvínova nebo Prahy), regulace heren tedy nejde proti zdejším voličům.
 • Příslušná legislativa prochází složitými změnami; není jasné, jakou podobu budou výsledné zákony mít. Bude proto lepší počkat, až se věc usadí.
  Legislativa se mění pořád, ve více jak 250 obcích na nic nečekali a začali jednat.
 • Hazard má své právníky – vyhláška se musí co nejvíce vyladit.
  Vyhláška platí ve více jak 250 obcích. Je pravděpodobné, že vymyslíme něco řádově lepšího? Není přeci nutné vymýšlet již vymyšlené. Vyhláška se navíc dá novelizovat.
 • Plošný zákaz je diktát uvědomělých. Hazard je zcela legální věc.
  To alkohol taky – a přesto platí, že se v některých situacích (např. jízda autem) nesmí užívat, protože jsou prokázané jeho negativní dopady na uživatele i na společnost.
 • Proč není možné „podepsat“ elektronicky?
  Protože to zákon neumožňuje – žádá, aby podpisy byly předány v klasické listinné podobě. Nechceme proto ve Vás vzbuzovat falešný dojem, že kliknutím na webu věci nějak pomůžete. Zároveň se ale snažíme Vám nabídnout co nejvíce pohodlných možností, jak svůj podpis připojit. Děkujeme, že se nenecháte odradit.

1 komentář u “Nejčastější otázky a odpovědi

 1. Dobrý den,
  mám ještě 54 podpisů.Jestli je ještě možnost,že by pomohly,tak se pro ně dostavta do obchodu Street store,28.říjen,Teplice.
  Nebo mi napište,kam je mám dát já.
  S pozdravem Hrozová

Komentáře nejsou povoleny.